.
MENU
O jaskini
Choroby Przewlekłe
Jaskiniowe mikroklimaty
Znaczenie soli w życiu człowieka
Tężnie
Godziny otwarcia
Galeria
Księga Gości
KontaktAkceptujemy karty:


BENEFIT
FIT PROFIT
OK SYSTEM


Tężnia

Wybudowanie w jaskini solnej tężni pozwala na udoskonalenie mikroklimatu. Tężnie solankowe znajdują się w 9 uzdrowiskach w Europie. W Polsce wybudowano 3 tężnie w uzdrowiskach - Ciechocinek, Konstancin-Jeziorna i w Inowrocławiu, planowana jest tężnia w Kołobrzegu. Wzorcem dla naszej tężni są tężnie uzdrowiska Ciechocinek.

Tężnie w Ciechocinku

Zbudowano w latach 1824 do 1833.Mają długość 1741 m, a wysokość 15,8 m. Tężnie pełnią rolę naturalnego inhalatorium jodowo-ozonowego. Klimat strefy okłotężniowej zbliżony jest do morskiego i działa korzystnie w schorzeniach górnych dróg oddechowych i tarczycy. Zasada działania polega na doprowadzeniu wody ze źródła solankowego na szczyt konstrukcji, skąd ścieka po gałązkach tarniny i stęża się do ok.25% roztworu wdychanego przez spacerowiczów.

Tężnia w jaskini

Miniatura tężni z Ciechocinka. Roztwór soli z Morza Martwego doprowadzany jest na szczyt tężni, po czym spływając w dół po gałązkach stęża się. Część soli krystalizuje na gałązkach tworząc ciekawe formy. Z upływem czasu tężnia pięąieje (patrzągaleria).
STATS
Odsłon:
  Wszystkich:
  Dzisiaj:


© 2004 - 2020 by Jaskinia Solna w Krzeszowicach. Wszystkie prawa zastrzeżone.
Projekt i wykonanie: Bartłomiej Patrzyk